November 22-én, az ónaptár szerinti „Hamar meghallgató Szűzanya” ünnepén a hévízi ortodox egyházközség zarándoklatot szervezett Tihanyba. A bencés monostorhoz, ahol I. András magyar király nyugszik, a budapesti oroszajkú egyházközségekből és Hévízről is érkeztek hívők, ki autóbusszal, ki saját autóval. Az ortodox szent liturgia immár két esztendeje jó hagyománynak számít a tihanyi apátságban. A vasárnapi már a harmadik ortodox istentisztelet volt, amelyet ezúttal Nyikolaj Kim, Gyimitrij Kornyilov papok végeztek Vajna-Éliás István diakónus segédletével. Az ősi altemplom megtelt hívekkel. A szent liturgia után halotti emlékszertartásra került sor I. András sírjánál az elhunyt királyért, feleségéért, Anasztáziáért, aki Bölcs Jaroszláv kijevi nagyfejedelem lánya volt.
Nyikolaj atya felidézte prédikációjában az ősi Tihanyt, a „magyar Áthoszt”, ahová csaknem ezer éve érkeztek ortodox szerzetesek, hogy amint a hely elnevezése is elárulja, a „csendben” végzett imádságnak és munkának szenteljék életüket. A hívők lélekben a mai Áthoszon is érezhették magukat, mivel a szent liturgia után hódolhattak a Szent Hegyről származó „Ibér” Szűzanya ikonja előtt, és Nyikolaj atya révén kenetet is kaptak az előtte égő olajmécsesből.
Az istentisztelet után gyalogos zarándoklatra került sor az ősi tihanyi barlangokhoz, amelyekben az Anasztázia hercegnőt kísérő, számára lelki támaszt nyújtó, a Kijevi Barlangkolostorból érkezett szerzetesek telepedtek le. Az egyik barlangban, a zarándokok örömére, ma is látható egy oltárasztal, így ez a helyiség minden bizonnyal az egykori közösség temploma volt. A kőoltárra a zarándokok úti ikonjai kerültek, majd „örök emléket” és magasztalást énekeltek a sok évszázaddal ezelőtt e helyen küzdő, ismeretlen szent életű atyáknak, akik imájukkal őrizték Tihany békéjét és csendjét.
*
*
This post is also available in: orosz