A Moszkvai Állami Tretyakov Galéria Szent Miklós templom-múzeumának kórusa a budapesti Nagyboldogasszony ortodox székesegyházban

A Moszkvai Tretyakov Galéria Szent Miklós templom-múzeumának kórusa ad koncertet 2005. május 2-án, hétfőn 18 órai kezdettel a budapesti Nagyboldogasszony magyar ortodox székesegyházban (1052 Budapest, Petőfi tér 2.) Műsoron: Sz. Rachmaninov „Virrasztó istentisztelete”. Vezényel: Alexej Puzakov

A moszkvai Állami Tretyakov Galéria Szent Miklós templom-múzeumának kórusa 1994 óta működik ebben a minőségben, az énekesek egy része azonban már korábban is együtt dolgozott más templomokban Alexej Puzakov karnaggyal.

A kórus nem kis mértékben Nyikolaj Szokolov protoierejnek, a Szent Miklós templom parókusának köszönheti létrejöttét. Nyikolaj atya nemcsak képzett teológus, hanem diplomás zenész is, aki kezdettől fogva azon munkálkodott, hogy az énekesek a kórus művészeti vezetője számára megfelelő alkotói légkört teremtsen és elősegítse fejlődésüket. A kórus soraiban megtalálhatók a Moszkvai Konzervatórium, illetve az Oroszországi Zenei Akadémia végzett hallgatói.

A kórus elsődleges feladata, hogy énekével kísérje a templomi istentiszteleteket, illetve a templom-múzeum nagybecsű ikonjai előtt végzett szertartásokat. A kórus repertoárjának alapját az orosz egyházi zene klasszikus darabjai képzik, elsősorban is a XIX-XX. század fordulóján működött moszkvai egyházi zeneszerzők kompozíciói.

A templomi istentiszteletek mellett a kórus rendszeresen fellép a Galériában is, tematikus koncerteket adva. Így például 1995-ben Alexander Szvesnyikov kórusával együtt II. Alexij patriarcha, Jelcin elnök és más egyházi és állami méltóságok jelenlétében tartottak nagysikerű koncertet. Az orosz egyházi zene klasszikus darabjai mellett műsoron tartanak világi szerzeményeket is, így többek között Pergolesi, Rachmaninov, Szviridov műveket, valamint népdalokat és románcokat. Rendszeres fellépői a különböző ortodox zenei fesztiváloknak és kórustalálkozóknak.

A kórus eredményes együttműködést valósít meg számos kortárs zeneszerzővel, muzsikussal és más zenei kollektívákkal.

A FUNDACIQ CAIXA CATALUNYA alapítvány meghívására 2001-ben felléptek Barcelonában az „Orosz ikonok” kiállítás megnyitóján, valamint számos önálló koncertet adtak. Ugyancsak nagy sikerrel koncerteztek Párizsban és Londonban.

Mostani budapesti fellépésük annak a koncertkörútnak a része, amely az „Emlékezés útja” címet viseli, és amelyet a II. világháború áldozatai emlékének szenteltek. A turné további közép-európai fővárosokat érint, így Pozsonyt, Prágát és Bécset.

A kórus alapítója és vezetője Alexej Puzakov (1966), a híres moszkvai karnagy, Nyikolaj Matvejev tanítványa és munkásságának folytatója. Puzakov művészetének ismertetőjegyei közé tartozik az a törekvés, hogy ötvözze az artisztikus zenei megszólalást (koncertszerűséget) és az istentiszteletek imádságos áhítatát. Mestere, Nyikolaj Matvejev már egészen korán, pályájának kezdetén megbízta azzal, hogy vezesse a templom második kórusát, ami kiváló iskolának bizonyult a fiatal zenész számára. Jelenleg Alexej Puzakov és az általa vezetett kórus a moszkvai egyházzenei élet következő vezető nemzedékét jelenti, akik méltó folytatói lehetnek annak a nemes hagyománynak, amelyet kórusok és karnagyok előző generációi teremtettek.

Lemezfelvételek:

1 . „Részletek a Vlagyimiri Istenszülő ikonhoz írt istentiszteletből”
2. Sz. Rachmaninov – két egyházzenei szerzemény (3 CD)
3. P. Csajkovszkij – Aranyszájú Szent János Liturgiája (a kereszténység 2000 éves millenniumára)
4. Sz. Tanejev – „Damaszkuszi Szent János” kantáta; A. Viszkov – A Nagy esti istentisztelet énekeiből
5. J. S. Bach – 51. és 140. kantáta; a Máté-passió kórusai és áriái; C-minor mise (2 CD)
6. D. Stepanovics – „Kánon az Őrangyalhoz”
7. Orosz szerzők románcai A. Sz. Puskin költeményeire. Közreműködik: Dimitrij Stepanovics
8. Anton Viszkov: A Nagy esti istentisztelet énekeiből; Sz. Tanejev – „Damaszkuszi Szent János” kantáta (orgonán közreműködik: Jekatyerina Melnyikova)