Szendvicskrémek, pástétomok

Hasznos receptek ─ böjti időszakra

szendvics

*

Avokádó krém „guacamole” változatok (kb. 4 személyre): Gyors recept!

1. változat (alaprecept):
4 db nagy, puha (érett) avokádó
2-3 ek olívaolaj vagy más semlegesebb ízű hidegen sajtolt olaj (pl. búzacsíra, kukoricacsíra, napraforgó olaj, stb.)
2-4 ek citromlé
ízlés szerint őrölt fehér bors, só
ízlés szerint friss bazsalikom (ha „mediterrán avokádó krémet szeretnénk)

2. változat:
4 db nagy, puha avokádó
2-3 db közepes paradicsom
1 kisebb fej vöröshagyma / lilahagyma / mogyoróhagyma (utóbbiakkal lágyabb íze lesz)
2-3 gerezd fokhagyma
2-4 ek citromlé
2-4 ek olívaolaj vagy egyéb hidegen sajtolt olaj (amennyit a massza felvesz)
őrölt színes vagy fehér vagy fekete bors
chili (elhagyható)

Ízesíthetjük még friss petrezselyemzölddel és őrölt korianderrel.

3. változat (tonhalas avokádó krém):
200 g natúr vagy olajos tonhalkonzerv
2 db puha avokádó
2-3 ek olíva vagy napraforgó olaj (ha a tonhalkonzerv nem olajos)
1-2 ek citromlé
2-3 gerezd fokhagyma (elhagyható)
2 db újhagyma vagy egy csokor metélőhagyma, vagy esetleg egy kisebb lilahagyma
fűszerek ízlés szerint, pl. őrölt bors, oregánó, bazsalikom

A megmosott avokádókat félbevágjuk, magjaitól megtisztítjuk és a húsukat kiskanállal kikaparjuk. Villával összetörjük, meglocsoljuk citromlével (hogy ne barnuljon meg), ízesítjük sóval, borssal, esetleg friss bazsalikommal és pépesre keverjük. Kanalanként adagolva annyi olajat öntünk hozzá, amennyitől jó krémes lesz.
Ha a 2. változatot készítjük, a paradicsomokat magozzuk ki, vágjuk apró kockákra és keverjük az alap avokádó krémhez. A fokhagyma gerezdeket törjük össze, a hagymát reszeljük le vagy vágjuk apróra és szintén adjuk a krémhez. Ízesítsük tetszőlegesen a többi fűszerrel, és ha szükséges, keverjünk bele még egy kevés olajat.
A 3. változat esetén a tonhalkonzervről öntsük le a levét, vagy az olajat, villával törjük össze a halhúst, keverjük hozzá az avokádó összetört húsát, facsarjunk rá egy kevés citromlevet, keverjük bele a lereszelt vagy apróra vágott hagymát és fokhagymát, valamint annyi olívaolajat (vagy a tonhalkonzerv olaját), hogy krémesre tudjuk keverni. Sózzuk és ízesítsük tetszőleges fűszerekkel.

Ehetjük kenyérre kenve, tortillába vagy sós palacsintába töltve friss salátával, vagy kínálhatjuk sütőben sült burgonya mellé, de csíkokra vágott friss zöldségeket (pl. paprikát, szárzellert, sárgarépát) is mártogathatunk bele.

*

Gyors padlizsánkrém (kb. 0,5 L lesz belőle)

3 db kisebb padlizsán
6 ek tisztított napraforgómag
kb. 2 ek frissen facsart citromlé (ízlés szerint)
1-3 gerezd fokhagyma (ízlés szerint, de el is hagyható) vagy metélőhagyma, póréhagyma
friss vagy lefagyasztott zöldfűszerek, pl. kapor / petrezselyemzöld / tárkony / bazsalikom / oregánó
só, kevéske cukor (ízlés szerint)

A padlizsánokat felvágjuk 3-4 darabra, és 30 percre hideg, enyhén sós vízbe áztatjuk. Ezt követően kinyomkodjuk és sütőben, közepes hőmérsékleten megsütjük. (Meghámozni nem szükséges, mert a sós víz elveszi a padlizsán kesernyés ízét.)
A megsült padlizsánokat – szükség szerint kisebb darabokra vágva – összeturmixoljuk a napraforgómaggal. A sűrűségét állítsuk be saját kívánalmunk szerint. Minél sűrűbbet szeretnénk, annál több napraforgót tegyünk hozzá. Napraforgó helyett összeturmixolhatjuk darált dióval is.
Ízlés szerint turmixoljunk hozzá 1-2 gerezd nyers fokhagymát, esetleg friss metélőhagymát vagy póréhagymát; ízesítsük citromlével, sóval és nagyon kevéske cukorral. (A cukor elhagyható, csak azért szokás belerakni, hogy lágyabb ízt érjünk el, illetve hogyha túl sok citromlét adtunk hozzá.) Ha le szeretnénk mondani a fokhagymáról, fűszerezhetjük a krémet tetszőleges friss fűszernövényekkel. Padlizsánhoz elsősorban a kapor / bazsalikom / tárkony / oregánó / petrezselyemzöld illik. Ezekből jobb inkább egyfélét választani, viszont ízlés szerint bőségesen tenni a krémbe.

A hűtőben néhány napig eláll. Friss zöldségekkel vagy savanyúságokkal szendvicset készíthetünk vele, tölthetjük sós palacsintába vagy tortillába, de egy félbevágott és karalábévájóval kivájt krumplit vagy gombát is megtölthetünk vele, majd sütőben megsüthetjük ebédre, vacsorára.

*

Almás padlizsánkrém

Hozzávalók: 1 kg padlizsán, 200 g alma, 2 evőkanál étolaj, 2 fej vöröshagyma, ½ evőkanál 9 %-os ecet, 1 evőkanál cukor, só, törött feketebors ízlés szerint, kapor, salátalevél.

1. A padlizsánokat sütőben megsütjük, hideg vízbe mártjuk, lehúzzuk a héját. A megtisztított padlizsánokat összetörjük, megsütjük étolajban, hozzáadjuk a külön étolajban megpirított, csíkokra gyalult hagymát. A másik hagymát nyersen finomra vágjuk, és a nyers, meghámozott, reszelt almával együtt összekeverjük a padlizsánnal. Ízesítjük ecettel, sóval, cukorral, törött feketeborssal és növényi olajjal.

2. Egy tálat beborítunk zöldsaláta-levelekkel, rá tesszük az almás padlizsánkrémet, megszórjuk finomra vágott kaporral. Hideg előételként tálaljuk.

*

Padlizsánkrém

Hozzávalók: 1 kg padlizsán, 2 sárgarépa, 2 fej vöröshagyma, 2-3 édes „bolgár” paprika, 1 zeller, só, növényi olaj a sütéshez.

Az érett, kemény padlizsánokat megmossuk, meghámozzuk, kockákra vágjuk, étolajban megsütjük. A sárgarépát, az édes paprikát és a vöröshagymát megmossuk, megtisztítjuk, felszeleteljük: a paprikát – négyzet alakúra, a hagymát – kockákra, a sárgarépát és a zellert durvára reszeljük. Az összes zöldséget külön-külön megpirítjuk étolajban, majd beletesszük zománcozott vasedénybe, megsózzuk, összekeverjük, lefedjük, és 15-20 percre sütőbe tesszük. A kapott masszát forrón szétrakjuk az előkészített, kigőzölt üvegekbe, lefedjük steril fedővel, forró vizes lábasba tesszük, 25-30 percig gőzöljük, ezután kivesszük az üvegeket a lábasból, lezárjuk, és kihűtjük. A krémet hűvös helyen vagy hűtőszekrényben tároljuk, igény szerint 3 hónapig használhatjuk.

*

Paprikakrém

Hozzávalók: 2,5 kg paprika, 150 g sárgarépa, 100-100 g petrezselyemgyökér, zellergumó és paszternák, 250 g vöröshagyma, 250 g növényi olaj, 2 evőkanál 10 %-os ecet, 200 g paradicsom, kapor, só, szemes feketebors és pikáns bors.

1. Az édes, húsos paprikát megsütjük sütőben, leöntjük hideg vízzel, megtisztítjuk a héjától és a magjaitól. Ezután késsel fatálban feldaraboljuk, vagy ledaráljuk nagy lyukú húsdarálón. A sárgarépát legyaluljuk, olajban megpirítjuk. A gyökérzöldségeket csíkokra vágjuk, és ugyancsak megpirítjuk. A vöröshagymát aranyszínűre pirítjuk. A kaprot leforrázzuk, finomra vágjuk. A paradicsomok héját lehúzzuk, szitán áttörjük, és a kapott levet a gyümölcshússal együtt zománcozott edényben addig főzzük, míg az eredeti mennyiség felét kapjuk.

2. Zománcozott vasedénybe vagy lábasba tesszük a paradicsomszószt, a paprikát, az olajban megpirított hagymát, sárgarépát, és fehér gyökérzöldségeket és a kaprot, ízesítjük ecettel, sóval, feketeborssal, és az egészet együtt pároljuk 10 percig felhevített sütőben, vagy főzőlapon, gyakran kevergetve.

3. A forró krémet szétöntjük az előkészített, sterilizált, száraz üvegekbe, kibélelve az alját nedves szalvétával, hogy szét ne repedjen az üveg. Az üvegeket lefedjük steril fedővel, és az üveghez hasonló hőmérsékletű, vízzel teli lábasba tesszük, majd gőzöljük: a fél literes üvegeket 30 percig, a litereseket – 40 percig. Rácsavarjuk a tetejét. Napfénytől védett, hűvös helyen tároljuk.

*

Sütőtökkrém

Hozzávalók: 60 g sütőtök, 30 g alma, 15 g dió, 11 g olívaolaj, 4 g porcukor, 1/8 rész citrom, 2-3 g só, kömény.

A sütőtököt megmossuk, meghámozzuk, kimagozzuk, finomra gyaluljuk, olívaolajban készre pároljuk, lehűtjük, hozzáadjuk a megsütött almapürét, a porcukrot, az őrölt köményt, a sót és a citromlevet. Tálalás előtt meghintjük zúzott dióval.

*

Szardíniakrém (4 személyre): Gyors recept!

40-50 g olajos halkonzerv

80 g (kb. 4 ek) margarin (egészségesebb a nem kocka, hanem a dobozos)

½ ek mustár

citromlé, snidling, őrölt bors

A margarint kikeverjük a mustárral. Ízlés szerint teszünk bele egy kevés őrölt borsot, apróra vágott snidlinget és facsarunk bele egy kis citromlevet. A halkonzervet villával összetörjük, és szintén hozzákeverjük. Ha szükséges, még valamivel utána ízesítjük.

*

Szójapástétom (4 személyre)

120 g Szója granulátum

1-2 ek olaj

2-3 ek puha (nem kocka) margarin

Vegeta / Vega mix / egyéb fűszerkeverék

1 kis gerezd fokhagyma

majoránna, fűszerpaprika, só

A szója granulátumot 1-1,5 órára beáztatjuk az ételízesítős vízbe. Kevés olajon átfuttatva megpirítjuk, majd ledaráljuk. Ízesítjük a péppé zúzott fokhagymával, fűszerpaprikával, sóval, majoránnával, és az egészet alaposan kikeverjük a margarinnal.

*

Tökkrém zellerrel

Hozzávalók: 1 kg friss főzőtök, 1 zeller száraival és leveleivel együtt, 100 g paradicsompüré, só ízlés szerint, 2 evőkanál növényi olaj a sütéshez.

1. A tököket megtisztítjuk (a zsengehúsúak héját nem szükséges lehámozni), átengedjük húsdarálón, a kapott, zúzott masszát zománcozott agyagedénybe tesszük, lefedjük fedővel, és sütőben készre sütjük.

2. A zellert finomra reszeljük, 1 kanálnyi étolajban megpároljuk a finomra vágott zellerszárral és zellerlevelekkel együtt. A krém elkészülése előtt 10 perccel a tökmasszához hozzáadjuk a zellert, az olajon megpárolt paradicsompürét, ízlés szerint ízesítjük sóval, és előmelegített sütőbe tesszük.

3. A kész forró tökkrémet szétöntjük fertőtlenített üvegekbe, lefedjük csírátlanított fedővel, és tovább gőzöljük: a 350 g-os üvegeket 20, az 500 g-osokat – 30 percig. Hűvös helyen tároljuk.