Halas ételek

Hasznos receptek ─ böjti időszakra

halas_etelek

 *

Sűrű árpás halleves (4 személyre)

40 dkg ponty és vagy harcsa
1-2 halfej (méretétől függ, hány db)
vagy hal sűrítmény
1 nagy fej vöröshagyma (elhagyható)
1 db sárgarépa
½ db petrezselyemgyökér vagy egy kicsike zellergumó
6 dkg árpa (gersli)

Az árpát leforrázzuk és – minőségétől függően – egy éjszakára, vagy 1-2 órára állni hagyjuk.
A vöröshagymát apróra vágjuk és a halfejekkel sós vízben feltesszük főni. Lassan forralva kb. 1 óráig főzzük. Minél többfajta halfejet teszünk bele, annál finomabb lesz a leves. A legjobb hal alaplé ponty, illetve lazac fejéből lesz. Egy óra múlva az alaplevet átszűrjük, az esetleges halhúst lefejtjük a fejekről és átpasszírozzuk. (Természetesen az alaplevet készíthetjük hal sűrítményből is.)
Az elkészült leves alapba beletesszük az árpát, a hasábokra vágott zöldségeket, a halszeleteket és készre főzzük. Minél többfajta halat rakunk a levesbe, annál jobb lesz az íze.
Ha az árpa a beáztatás után is még nagyon kemény és alig duzzadt meg, elsőnek tegyük a levesbe, és csak amikor már majdnem kész, tegyük hozzá a többi összetevőt. Úgyszintén ha a zöldségek nem egészen zsengék, a halat megelőzően kerüljenek a levesbe.
Figyelem! Az árpától a leves sűrű és egy kicsit nyákos lesz. Aki ezt el szeretné kerülni, használjon kevesebb árpát, vagy cserélje fel kölesre vagy rizsre.

*

Fűszeres halkenyér (kb. 4 személyre):

4 db olajos / paradicsomos / mustáros heringkonzerv (vagy egyéb halkonzerv)
liszt (amennyit felvesz)
1-2 kisebb vöröshagyma vagy lilahagyma és vagy 2-3 db újhagyma vagy nagy csokor snidling
3-4 gerezd fokhagyma (elhagyható)
tetszőleges fűszerek, pl. rozmaring, oregánó, petrezselyemzöld, kapor, őrölt fekete vagy fehér bors, mustár
tojásmentes majonéz vagy kechup, esetleg olaj (ha szükséges az állagához)
olaj a forma kikenéséhez

A halkonzervek tartalmát dolgozzuk össze annyi liszttel, amennyitől közepes sűrűségű tésztává áll össze. Ha nagyon szétesik, tegyünk bele 1-2 ek tojásmentes majonézt vagy kechupot.
Vágjuk finomra a hagymát és fokhagymát és a fűszerekkel együtt keverjük a tésztába. Ha szükséges, sózzuk meg. Akár mindegyik fűszert is beletehetjük. Különösen jól illik a halhoz a kapor és a fehér bors. 5-10 perces pihentetést követően öntsük kiolajozott őzgerinc formába a tésztát, és közepes hőmérsékleten addig süssük, míg a beleszúrt villára már nem ragad semmi és a teteje megpirul. A megsült halkenyeret borítsuk ki a formából, várjuk meg, míg kihűl, és szeleteljük fel. (Muffinos formákban is kisüthető.)
Friss vagy wokos zöldségekkel, kovászos uborkával, savanyúsággal egyaránt jó reggeli vagy vacsora…

*

Avokádó krém „guacamole” változatok (kb. 4 személyre): Gyors recept!

1. változat (alaprecept):
4 db nagy, puha (érett) avokádó
2-3 ek olívaolaj vagy más semlegesebb ízű hidegen sajtolt olaj (pl. búzacsíra, kukoricacsíra, napraforgó olaj, stb.)
2-4 ek citromlé
ízlés szerint őrölt fehér bors, só
ízlés szerint friss bazsalikom (ha „mediterrán avokádó krémet szeretnénk)

2. változat:
4 db nagy, puha avokádó
2-3 db közepes paradicsom
1 kisebb fej vöröshagyma / lilahagyma / mogyoróhagyma (utóbbiakkal lágyabb íze lesz)
2-3 gerezd fokhagyma
2-4 ek citromlé
2-4 ek olívaolaj vagy egyéb hidegen sajtolt olaj (amennyit a massza felvesz)
őrölt színes vagy fehér vagy fekete bors
chili (elhagyható)

Ízesíthetjük még friss petrezselyemzölddel és őrölt korianderrel.

3. változat (tonhalas avokádó krém):
200 g natúr vagy olajos tonhalkonzerv
2 db puha avokádó
2-3 ek olíva vagy napraforgó olaj (ha a tonhalkonzerv nem olajos)
1-2 ek citromlé
2-3 gerezd fokhagyma (elhagyható)
2 db újhagyma vagy egy csokor metélőhagyma, vagy esetleg egy kisebb lilahagyma
fűszerek ízlés szerint, pl. őrölt bors, oregánó, bazsalikom

A megmosott avokádókat félbevágjuk, magjaitól megtisztítjuk és a húsukat kiskanállal kikaparjuk. Villával összetörjük, meglocsoljuk citromlével (hogy ne barnuljon meg), ízesítjük sóval, borssal, esetleg friss bazsalikommal és pépesre keverjük. Kanalanként adagolva annyi olajat öntünk hozzá, amennyitől jó krémes lesz.
Ha a 2. változatot készítjük, a paradicsomokat magozzuk ki, vágjuk apró kockákra és keverjük az alap avokádó krémhez. A fokhagyma gerezdeket törjük össze, a hagymát reszeljük le vagy vágjuk apróra és szintén adjuk a krémhez. Ízesítsük tetszőlegesen a többi fűszerrel, és ha szükséges, keverjünk bele még egy kevés olajat.
A 3. változat esetén a tonhalkonzervről öntsük le a levét, vagy az olajat, villával törjük össze a halhúst, keverjük hozzá az avokádó összetört húsát, facsarjunk rá egy kevés citromlevet, keverjük bele a lereszelt vagy apróra vágott hagymát és fokhagymát, valamint annyi olívaolajat (vagy a tonhalkonzerv olaját), hogy krémesre tudjuk keverni. Sózzuk és ízesítsük tetszőleges fűszerekkel.

Ehetjük kenyérre kenve, tortillába vagy sós palacsintába töltve friss salátával, vagy kínálhatjuk sütőben sült burgonya mellé, de csíkokra vágott friss zöldségeket (pl. paprikát, szárzellert, sárgarépát) is mártogathatunk bele.

*

Fűszeres vagy natúr halszeletek (4 személyre)

4 szelet (40-50 dkg) bármilyen halfilé
3 ek olaj
2 púpos ek liszt (+ 1 tk fűszerpaprika)

halhoz illő fűszerek: fehér és fekete bors, cayanne bors, vöröshagyma por, mustár, bazsalikom, lestyán, petrezselyemzöld, kapor, kakukkfű, kömény, zsálya, metélőhagyma, curry, citromfű, citromlé vagy „halak” fűszerkeverék…

A felengedett halat felszeleteljük, besózzuk és fél óráig állni hagyjuk. Ezután a szeleteket jól lecsurgatjuk és papírtörlővel leitatjuk róluk a felesleges nedvességet. Megforgatjuk lisztben* és mindkét oldalukat pirosra sütjük. Ahhoz, hogy a halszeletek közepe is átsüljön anélkül, hogy a felszínük már megégne, egy idő múlva csökkentsük a sütés hőfokát.

Abban az esetben, ha fűszeres halszeletet szeretnénk készíteni, sütés előtt a szeleteket ne forgassuk lisztbe, hanem mindkét oldalukat dörzsöljük be a kiválasztott fűszerrel / fűszerekkel – vagy esetleg kenjük meg egy kevés mustárral – és ezután süssük ki. Frissen kisütve, melegen a legfinomabb.

Sült halhoz, de minden egyéb halételhez egyaránt illik a sült és főtt burgonya, krumplipüré, burgonyasaláta, natúr vagy zöldséges rizs, friss saláta.

A lisztbe keverhetünk fűszerpaprikát is.

*

Halas fasírt (4 személyre)

40-50 dkg halfilé*
(1 db szikkadt zsemle)
1 db kisebb vöröshagyma, vagy 2-4 ek apróra vágva
fűszerpaprika, őrölt bors (elhagyható)

2-4 ek liszt
1-2 ek tojásmentes majonéz vagy kechup (szükség szerint)

A halfilét húsdarálón ledaráljuk. Már ekkor, a darálás közben is hozzádarálhatunk egy db kisebb vöröshagymát. Fontos, hogy a darált halhúsban a szokásosnál több vöröshagyma legyen, mert ez elveszi a hal jellegzetes, sokak számára kellemetlen ízét és illatát. Ha könnyedebb állagú fasírtokat szeretnénk, daráljunk a halhoz 1 db szikkadt zsemlét is. A ledarált halmasszába ízlés szerint sót, őrölt borsot és fűszerpaprikát keverünk. (Ezek is elveszik a hal ízét)

Praktikus egyszerre nagyobb mennyiségű darált halmasszát is elkészíteni és lefagyasztani, későbbi felhasználásra. (Lásd a „halgombóc-leves” és a „paradicsomos halgombóckák” receptjét!)
Ezután annyi lisztet teszünk a masszába, hogy az kézzel jól formálható legyen, és ne essen szét. Szükség szerint az „összeragasztáshoz” beledolgozhatunk egy kevés tojásmentes majonézt vagy kechupot is, de ha a kechupot választjuk, a fasírtok íze kissé édeskés lesz.
Korongokat formálunk, és kicsit belapítjuk. Személyenként kb. 2-3 db fasírt készítéséhez elég a mennyiség. Ha szeretnénk, belehempergethetjük a fasírtokat egy kevés zsemlemorzsába is. Forró olajban, mindkét oldalról megsütjük.
Bármilyen burgonyás köret nagyon illik hozzá, de főzhetünk mellé zöldséges vagy natúr rizst, főtt tésztát, adhatunk friss salátát, de készíthetünk a fasírtokból – friss zöldséggel / ecetes uborkával, tojásmentes majonézzel / kechuppal – szendvicset is.

* Halas fasírt készítéséhez a húsos halak, mint pl. a harcsa és / vagy lazac alkalmasak, ráadásul e kettőnek nincs annyira kifejezett hal illata.

* A fentiek szerint kiválasztott halból és ezen a módon elkészítve, jól fűszerezve és sok hagymával, nem is lehet megállapítani, hogy az elkészült fasírt halból van.

*

Halászlé (6 személyre)

60 dkg ponty, vagy a szegedi recept szerint ¾ rész ponty és ¼ rész egyéb hal (kárász, harcsa, kecsege)
1 db jó nagy vöröshagyma
1,5 ek fűszerpaprika
1 db közepes zöldpaprika („tv. paprika”)
1 db közepes paradicsom

A hagyományos recept szerint a halat megtisztítjuk, szeletekre vágjuk, besózzuk és állni hagyjuk. A vöröshagymát apróra vágjuk és a halfejekkel és farkakkal együtt 1 óráig lassan forralva főzzük, hogy erős hallevet kapjunk. Kivesszük a léből, a halhúst lefejtjük a csontról, eltávolítjuk a nagyobb szálkákat, majd az egészet átpasszírozzuk. Az így kapott sűrű léhez annyi vizet öntünk, hogy kb. 2,5 L levest kapjunk. (Persze készíthetjük halászlé-sűrítményből is, így mindenesetre jóval gyorsabban kész lesz)

Szeletekre vágjuk a paradicsomot és a zöldpaprikát, a leveshez adjuk, és az egészet felforraljuk. Miután felforrt, belekeverjük a fűszerpaprikát és beletesszük a halszeleteket. A haltejet és az ikrát utolsóként adjuk hozzá és készre főzzük. Ezután a levest lehetőleg már ne kevergessük, hogy a halszeleteket ne törjük össze, ha meg kell keverni, kicsit rázogassuk meg az edényt. (A bajai halászlé elkészítése abban tér el a hagyományostól, hogy mindenen felül a végén még 6 dkg széles metélt tésztát is belefőznek a levesbe)

*

Halgombóc-leves (4 személyre)

Leveshez:

1-2 halfej az alap léhez, vagy helyette 1 db halas leveskocka
2-3 ek köles vagy rizs
1 db közepes sárgarépa
1/2 db közepes petrezselyemgyökér
1 ujjnyi szelet zellergumó
1-2 fej csiperkegomba (elhagyható, ekkor helyette több zöldséget tegyünk)
1 db kisebb vöröshagyma
1-2 db babérlevél, szemes bors, petrezselyemzöld

Halgombóchoz:

12 dkg darált halmassza (Elkészítési módját lásd a „halas fasírtnál”!)
kb. 1 ek liszt

A halfejeket a negyedekbe vágott vöröshagymával, borssal és babérlevéllel kb. 1,6-1,8 L vízben feltesszük főni. Kb. egy óra múlva átszűrjük a levest. A tiszta hal alap lébe elsőnek a kölest vagy rizst szórjuk bele és mikor már majdnem kész hozzátesszük a felszeletelt zöldségeket és gombát. Addig főzzük, amíg a zöldségek megpuhulnak. Beletesszük a külön kifőzött halgombócokat, végül megszórjuk apróra vágott petrezselyemzölddel.
Abban az esetben, ha leveskockából készítjük a levest, a kölest / rizst rögtön a leveskocka feloldódása után tegyük hozzá. Szintén tegyük bele a babérleveleket, a félbe vagy negyedekbe vágott vöröshagymát és igény szerint a szemes bors helyett egy kis őrölt borsot is. Mielőtt beletennénk a zöldségeket, halásszuk ki a babért és a hagymát.
A halgombócokhoz a darált halmasszát – ha eddig nem tettük meg – sózzuk, fűszerezzük, és annyi lisztet dolgozzunk bele, hogy ne essen szét. Vizes kézzel formáljunk apró gombócokat és forró, sós vízben főzzük ki. (Kifőzhetjük a levesben is, ekkor kb. a zöldséggel egy időben kell beletenni.)

*

Mátyás-ponty (4 személyre)

4 szelet (40-50 dkg) halfilé
2 ek olaj
2 ek liszt
10 dkg gomba
1 db kicsi vöröshagyma

½ tk fűszerpaprika
petrezselyemzöld, só

A halszeleteket felengedjük, kicsit megsózzuk és lisztbe mártjuk. Forró olajban kisütjük és félretesszük.
A vöröshagymát felaprítjuk, és friss olajban megdinszteljük. Hozzáadjuk a felszeletelt gombát, megsózzuk és összepirítjuk a hagymával. Belekeverjük az apróra vágott petrezselyemzöld egy részét, megszórjuk fűszerpaprikával – közben lehúzzuk a tűzről, hogy a paprika ne égjen oda – felöntjük egy kevés vízzel és a gombát készre főzzük.
Amikor kész, beletesszük az elősütött halszeleteket és az edényt lefedve még kb. 10 percig pároljuk. A szeleteket ne forgassuk, hanem időnként rázogassuk meg az edényt. A végén szórjuk meg a maradék petrezselyemzölddel.

*

Paradicsomos halgombóckák (4 személyre)

40-50 dkg halfilé (legjobb harcsából)
(1 db szikkadt zsemle)
2-4 ek apróra vágott vöröshagyma
fűszerpaprika, őrölt bors (elhagyható)

2-4 ek liszt
1-2 ek tojásmentes majonéz vagy kechup
2 ek olaj

Paradicsomos öntethez:

4 dl sűrű paradicsomlé
1 db kisebb sárgarépa
1 db kisebb petrezselyemgyökér
1 ujjnyi szelet zellergumó
só, esetleg cukor

Elkészítjük a darált halat a halas fasírtnál leírtak szerint. Az elkészült masszába annyi lisztet dolgozunk bele, hogy formálható legyen. Ha mégis szétesik, tehetünk bele 1-2 ek tojásmentes majonézt vagy kechupot is. Közepes vagy nagyobb méretű gombócokat formálunk és egy mélyebb serpenyőben vagy lábasban forró olajban megpirítjuk őket.
Amikor megpirultak, rájuk öntjük a paradicsomlét, hogy éppen csak ellepje őket, beleszórjuk az apró kockákra vágott zöldséget, sózzuk és – ha a paradicsomlé túl savanyú lenne – cukrozzuk is. Fedő alatt addig pároljuk, amíg a zöldség megpuhul.
Köretként petrezselyemzölddel vagy kaporral megszórt, főtt burgonya, krumplipüré, hagymás tört burgonya, rizs és tészta egyaránt illik hozzá.

*

Savanyú káposztás hal rakottas (átlagos jénai vagy tepsi mennyiség)

1 kg lazac filé (esetleg harcsa filé)
1 kg savanyú káposzta
60-80 dkg burgonya

A halat engedjük fel, vágjuk kb. Tenyérnyi szeletekre és enyhén sózzuk be. Hagyjuk egy kicsit állni. A savanyú káposztát – ha túl sós vagy savanyú lenne – öblítsük át. A tepsit vagy jénait olajozzuk ki és tegyünk az aljára egy vékony réteg karikára szelt burgonyát, majd arra rétegezzük a lecsurgatott halszeleteket, a savanyú káposztát, majd végül a tetejére egy újabb, vékony réteg burgonyát. Sütőben 200-220 fokon süssük, amíg a burgonya megpuhul, és a teteje megpirul.

*

Szardíniakrém (4 személyre): Gyors recept!

40-50 g olajos halkonzerv
80 g (kb. 4 ek) margarin (egészségesebb a nem kocka, hanem a dobozos)

½ ek mustár
citromlé, snidling, őrölt bors

A margarint kikeverjük a mustárral. Ízlés szerint teszünk bele egy kevés őrölt borsot, apróra vágott snidlinget és facsarunk bele egy kis citromlevet. A halkonzervet villával összetörjük, és szintén hozzákeverjük. Ha szükséges, még valamivel utána ízesítjük.

*

Vörösbabos-tonhalas metélt (forrás: mindmegette.hu)

50 dkg metélt tészta

2 doboz (natúr sós) tonhal konzerv

1 db vöröshagyma

2 db paradicsom
só, fűszerpaprika, bors

ketchup

1 doboz vörös bab vagy mexikói konzerv

friss bazsalikomlevelek

1. A tésztát forró sós vízben kifőzzük, majd leszűrjük és félretesszük. Egy merőkanálnyi forró vízzel vagy zöldséglevessel meglocsoljuk, hogy ne ragadjon össze.
2. Egy serpenyőben kevés olajat hevítünk, rátesszük a megmosott, felkockázott hagymát és üvegesre pirítjuk. Hozzáadjuk az összevágott, lehéjazott paradicsomot, majd a tonhalat és a vörös babot. Sózzuk, borsozzuk. Fűszerpaprikát, oregánót és ketchupot adhatunk hozzá. Ha szépen összefőtt az egész, összekeverjük a kifőtt tésztával. A tálat frissen tépett bazsalikomlevelekkel díszítjük.

*

Zöldséges busa (4 személyre)

4 szelet (40-50 dkg) busa
1 db nagy sárgarépa
1 db nagyobb petrezselyemgyökér
1/3 bögre zöldborsó
2 ek felkockázott zellergumó
2 ek apróra vágott vöröshagyma
2 ek olaj
1 ek liszt
lestyán, reszelt / őrölt szerecsendió, petrezselyemzöld, só

A besózott halszeleteket fél óráig állni hagyjuk, majd lecsurgatjuk és mindkét oldalukat lisztbe mártva kisütjük. Az olaj másik felében megfonnyasztjuk a felaprított vöröshagymát, hozzáadjuk a zöldborsót a felkockázott gyökérzöldségekkel együtt és összepirítjuk. Sózzuk, beletesszük a fűszereket – a petrezselyemzöldből egy keveset félretehetünk a díszítéshez – felöntjük egy kevés vízzel és fedő alatt addig pároljuk, amíg a zöldség majdnem kész. Ekkor ráöntjük az elősütött halra / a halat tesszük a zöldséghez és együtt még 10 percig pároljuk. Ne keverjük, hanem rázogassuk. Amikor tálaljuk, szórjuk meg a megmaradt petrezselyemzölddel.