Édes és sós kásák

Hasznos receptek ─ böjti időszakra

kasak

*

Kókuszos zabkása (3-4 személyre): Gyors recept!

1 teli bögre (250 ml-es) apró szemű zabpehely
0,5 bögre kókuszreszelék
2-2,5 bögre kókusztej *
csipet só (elhagyható)
egy kevés cukor (ízlés szerint, a kókusztej cukortartalma is elégséges lehet)

Az összetevőket egy lábasba öntjük, alaposan átkeverjük és feltesszük főni. Miután felforrt lassabb tűzön, állandóan kevergetve kb. 10 perc alatt készre főzzük.
Ez a kása laktatóbb, mint az aszalt gyümölcsös változat.

* Ha sűrű kókusztejet vettünk, hígítsuk fel vízzel kókusztej: víz 2:1 arányban.
Ha nincsen kókusztejünk, elkészíthetjük semleges ízű növényi tejjel is, pl. natúr rizstejjel.

*

Zöldséges és gombás gabonakása (4 személyre):

25 dkg rizs / köles / hajdina / árpa / búza

15-25 dkg zöldség vegyesen, pl.: sárgarépa, petrezselyemgyökér, zeller, cukkíni, zöldborsó, kukorica, karfiol, padlizsán, húsos paprika, gomba, apró zöldbab, wok-keverék, stb.

4 ek olaj

2 ek apróra vágott vöröshagyma

fűszerek ízlés szerint, pl.: curry, kurkuma, őrölt fekete bors, bazsalikom, petrezselyemzöld, rizottókhoz készült fűszerkeverékek

* esetleg szójakockából készült ragu vagy szója virsli

Ha árpából, búzából vagy barnarizsből készítjük a kását, 6-8 órával előtte (éjszakára) áztassuk be a gabonát.

Meleg olajban fonnyasszuk meg a felaprított vöröshagymát, tegyük rá az egyforma, kicsi kockákra vágott gombát és vagy sárgarépát, petrezselyemgyökeret, zellert. Öntsük fel annyi vízzel vagy zöldséglevessel, amennyi elfedi. Mikor félig megpuhultak, hozzátehetjük a puhább zöldségeket, pl. cukkínit, padlizsánt, kukoricát, zöldborsót, stb. és az egészet puhára főzzük, de nem szétfőzzük.

A rizst vagy egyéb gabonát egyszerűen megfőzhetjük sós vízben vagy zöldséglevesben, majd ehhez keverhetjük a zöldségkeveréket. De készíthetjük úgy is, hogy az olaj felén enyhén átpirítjuk a gabonát, majd súlyának megfelelő kétszeres, esetleg két és félszeres mennyiségű forró, sós vízzel felöntjük, beleteszünk egy negyednyi vöröshagymát, tetszőleges fűszerekkel ízesítjük és puhára főzzük. Vigyázzunk, mert mindegyik gabonafajta különböző mértékben duzzad meg, így eltérő mennyiségű vizet igényelhet. Különösen a kölessel vigyázzunk, mert nagyon hajlamos szétfőni és akkor vízből súlyának akár 2,5 – 3- szorosát is felveszi! Minden kásafőzés alapszabálya, hogy gyakran kell kevergetni, és ha szükséges, a vizet pótolni.

Ha „egytálat” szeretnénk készíteni, használjunk több zöldséget, vagy keverjünk a kásába – külön elkészített – szójaragut (recepteket lásd az „Egy-tálakban”), vagy kevés olajban megpirított szója virslit. Nagyon jól illik a gombás és zöldséges gabonakásákhoz a gombamártás akár friss, akár szárított gombából, akár gombaleves porból készítjük.

(Mártások receptjeit lásd a „Padlizsános-burgonyás rakottas” és a „Töltött kelkáposztatekercs” receptjében!)

*

Gyümölcsrizs / gyümölcsös rizskása (4 személyre):

12 dkg rizs

4 dl natúr / vaníliás rizs- vagy szójatej / egyéb növényi tej

5 ek porcukor

1 csomag vaníliás cukor

½ db citrom héja

1,5 dl növényi tejszín, pl. zabtejszín, szójatejszín (elhagyható) *

12 dkg friss vagy kompótgyümölcs (aminek épp az idénye van) *

néhány szem dióbél vagy néhány csipet mandulaforgács (elhagyható) *

  A rizst a növényi tejjel, plusz kb. 2 dl vízzel felöntve feltesszük főni. * Ha krémesebb rizskását szeretnénk készíteni, a növényi tej egy részét helyettesítsük 1,5 dl növényi tejszínnel. Főzés közben kevergessük gyakran, mert hajlamos odaégni.

Amikor a rizs puhára főtt, hűtsük ki, majd keverjük bele a vaníliás cukrot és porcukrot, a felkockázott gyümölcsöket és a citrom lereszelt héját. (Csak a sárga részt reszeljük bele, mert ha a fehér rész is belekerül, keserű lesz tőle az egész étel!)

A gyümölcsrizst tegyük desszertes tálkákba és egyengessük el a tetejét. Díszíthetjük néhány szem gyümölccsel vagy egészben hagyott dióbéllel, esetleg szórhatunk rá egy kevés mandulaforgácsot.

* Télen nyers almát, körtét, banánt, esetleg mandarint választhatunk bele, kompótgyümölcsök közül pl. cseresznyét, szilvát, őszibarackot; nyáron bogyós gyümölcsöket, így meggyet, áfonyát, epret és málnát, esetleg szilvát, nektarint. Minél változatosabb, annál egészségesebb.

*

Almás kukoricamálé (4 személyre): Gyors recept!

6 dl natúr vagy vaníliás növényi tej (pl. rizstej, zabtej, szójatej)
4 dl víz
12 dkg kukoricadara
2 db nagyobb alma
2 db citrom (héja és leve)
őrölt fahéj
1-2 csipet só

Cukor ízlés szerint

Az őrölt fahéjjal, kevés sóval és cukorral, citromhéjjal és citromlével ízesített növényi tejet és vizet felforraljuk, majd állandó keverés mellett lassan hozzáadjuk a kukoricadarát, és kb. 10 percig főzzük, míg besűrűsödik. Még forrón hozzákeverjük a megtisztított, lereszelt almát, majd lehűtjük.

 *

Vegyes kása mihajlovszki módra:

1-1 evőkanál gyöngykása
köleskása, rizs, feldarabolt édeskáposzta
1-1 sárgarépa és hagyma
1-1 evőkanál szárított csalán és ribiszkelevél

1 pohár víz
2 evőkanál növényi olaj
só 

A gyöngykását és a rizst alaposan megmossuk meleg vízben. Majd összekeverjük, és leöntjük meleg vízzel 2-3 órára, hogy megduzzadjon. Az ily módon előkészített kását hűtőbe lehet tenni néhány napra, ahol kiválóan eláll.

A megtisztított sárgarépát legyaluljuk, a hagymát a káposztával együtt feldaraboljuk, a szárított ribizli és csalánleveleket szétmorzsoljuk. Az edény aljára tesszük a zöldségek felét, erre a kását, előtte leöntjük róla a vizet, amelyben ázott, felülre pedig a maradék zöldséget tesszük. A zöldségeket előzetesen összekeverjük az elmorzsolt szárított ribizli és csalánlevelekkel. Felöntjük 1 pohár vízzel. A zöldségekkel és kásával megtöltött edényt gázlángra állítjuk,

felforraljuk, majd kevergetés nélkül 15-20 percig főzzük. Ezután az edényt levesszük a tűzről, szorosan lefedjük fedővel, bebugyoláljuk konyharuhába, 30-40 percig így hagyjuk.

*

Aszalt gyümölcsös zabkása (2-4 személyre): Gyors recept!

1 bögre (2-2,5 dl) apró szemű zabpehely
2-3 bögre víz (attól függően, mennyire hígra szeretnénk) vagy növényi tej, pl. szójatej, rizstej, zabtej, stb.
1 bögre apró kockákra vágott aszalt gyümölcs, mazsola, magvak *
egy csipet só
1 tasak vaníliás cukor (elhagyható)
1 ek hidegen sajtolt barackmag vagy meggymag olaj (elhagyható) **
méz (elhagyható)

A zabpelyhet, a feldarabolt aszalt gyümölcsöket, ízlés szerint a vaníliás cukrot, valamint a vizet / növényi tejet egy kis lábasba öntjük, megkeverjük és feltesszük főzni. Fontos – főként, ha később nem szeretnénk édesíteni – hogy az aszalt gyümölcsök együtt főjenek a kásával, mert csak így tudják átadni édes ízüket. Lassú tűzön addig hagyjuk főni, amíg a kellő sűrűségűre duzzad. Fontos az állandó kevergetés, különben rögtön odaég! Amikor kész, rögtön lehúzzuk a tűzről. Amikor kéz melegre hűlt, keverhetünk hozzá egy kevés hidegen sajtolt növényi olajat és mézet.

* Bármilyen aszalt gyümölcsöt választhatunk, ami éppen van otthon: pl. mazsola, aszalt sárgabarack, szilva, meggy, füge, papaya stb.; illetve beledarabolhatunk néhány szem diót vagy mandulát is.
** A h. sajtolt növényi olajtól a kása laktatóbb lesz és egészségesebb. De csak olyan olajat választhatunk, ami ízben illik a gyümölcsökhöz, ilyen pl. a sárgabarackmag olaj, dió olaj és a meggymag olaj.

*

Sütőtökös köleskása (4 személyre): Gyors recept!

1 bögre köles
4 bögre növényi tej (pl. rizs vagy zab ital)
1 bögre felkockázott sütőtök
1/2 bögre aszalt sárgabarack vagy mazsola
ízlés szerint cukor és vagy vaníliás cukor
csipet só

A kölest jó sok növényi „tejben” feltesszük főni. Ízesítjük cukorral, csipetnyi sóval és mikor a köles szemcsék elkezdenek szétfőni, hozzákeverjük a felkockázott, nyers sütőtököt és az apróbb kockákra darabolt aszalt sárgabarackot vagy mazsolát.

*

Egészségkása édesen (4 személyre)*

1 bögre nyers (lehetőség szerint hántolatlan) gabonaszem vegyesen, pl.: zab, búza, árpa, barnarizs
1 bögre víz
2 bögre „töltelék”, pl.:
– 1-2 ek darált mák vagy dió
– feldarabolt magvak, pl.: mandula, dió, mogyoró, stb.
– friss vagy kompót gyümölcsök, pl.: alma, körte, barack, eper, banán, stb.
– aszalt gyümölcsök, pl.: sárgabarack, szilva, meggy, mazsola, füge, stb.
– „Diák csemege” keverék
méz ízlés szerint (elhagyható)

A gabona magvakat még este leforrázzuk ugyanannyi forrásban lévő vízzel (1 bögre magvat 1 bögre vízzel) és reggelig állni hagyjuk, hogy megpuhuljanak. Reggel a kásához hozzákeverünk 2 bögrényi tetszőleges adalékot: gyümölcsöket, magvakat, és ha nem találjuk elegendően édesnek, úgy pár kanálka mézet. Minél több adalékot keverünk hozzá, annál egészségesebb lesz. Az egészet jól összekeverjük, és már fogyaszthatjuk is.

* Ez a kása időigényes, ami az elfogyasztását illeti, mert sok rágást igényel, cserébe viszont eléggé laktató.

*

Egészségkása sósan (4 személyre)

1 bögre nyers (lehetőség szerint hántolatlan) gabonaszem vegyesen, pl.: zab, búza, árpa, barnarizs
1 bögre víz
2 bögre „töltelék”, pl.:
– 1-2 ek darált mák vagy dió
– feldarabolt magvak, pl.: tökmag, napraforgómag, pisztácia, stb.
– párolt, sült vagy nyers zöldségek, pl.: sárgarépa, zeller, petrezselyemgyökér, gomba, zöldborsó, zöldbab, kukorica, paprika, uborka, paradicsom, karfiol, cukkíni, stb.
– hagymafélék: vörös, lila, póré, medvehagyma, stb.
– nyers csírák, csíráztatott magvak, pl.: búzacsíra, stb.
pár kanál hidegen sajtolt növényi olaj, pl.: olíva, tökmag, napraforgó, búzacsíra, lenmag, mák, dió, kukoricacsíra, stb.
só, fűszerek tetszés szerint

A gabona magvak elkészítése megegyezik az „egészségkása édesen” receptben leírtakkal. A reggelre megpuhult kásába tetszőleges tölteléket keverünk bele. Minél változatosabb, annál egészségesebb. Reszelhetünk bele nyers sárgarépát, céklát, zellert; kockázhatunk bele uborkát, paradicsomot, paprikát; vagy tehetünk bele gomba, zöldbab vagy karfiolpörköltet, párolt zöldborsót vagy kukoricát, stb. Ízesítsük tetszőleges fűszerrel, pl. salátákhoz készített fűszerkeverékkel, vagy bazsalikommal, hagymával, stb. és sózzuk ízlés szerint. Keverhetünk a kásába néhány kanál hidegen sajtolt növényi olajat is.