2020. február 26-án, a jordániai Ammanban helyi ortodox egyházak vezetői és képviselői tartottak testvéri találkozót és megbeszélést. Az erről készült sajtótájékoztatót az alábbiakban foglaljuk össze: „A résztvevők kijelentették, hogy osztoznak a Jeruzsálemi Patriarkátus fájdalmában a közeledő szakadás veszélyének tekintetében, amely az összortodox közösséget érinti. A találkozón részt vettek: a Jeruzsálemi Patriarkátus küldöttsége, élén III. Teofil pátriárkával, az Orosz Ortodox Egyház küldöttsége, élén Kirill pátriárkával, a Szerb Ortodox Egyház küldöttsége, élén Irinej pátriárkával, a Román Ortodox Egyház küldöttsége, élén Nifon tirgovistei metropolitával, a Lengyel Ortodox Egyház küldöttsége, élén Ábel lublini és chelmi érsekkel, valamint a Cseh és Szlovák földek Egyházának küldöttsége, élén Rosztiszlav metropolitával.
A találkozó résztvevői kifejezték hálájukat II. Abdullahnak, a Jordán Hasemita Királyság uralkodójának, a Szentföld keresztény és muzulmán szent helyei védelmezőjének és Jordánia népének, hogy helyet adtak e találkozónak Jordánia fővárosában, és hangsúlyozták a király kiemelkedő szerepét a nemzetközi szintű vallásközi párbeszédek előmozdításában.
A résztvevők Teofil jeruzsálemi pátriárkának is hálás köszönetet mondtak azokért a fáradhatatlan erőfeszítésekért, amelyeket a testvérek közötti párbeszédért és az egység drága lelkületében való egybegyűjtésükért tesz. A résztvevők azt is kiemelték, hogy a Jeruzsálemből kiáradó fény a Szent Városról tesz tanúságot, amely állandó vallásközi és multikulturális jelleggel rendelkezik, mivel három „ábrahámi” vallás otthona, a kereszténységé, a judaizmusé és az iszlámé.
A résztvevő küldöttségek kijelentették, hogy e találkozónak az volt a célja, hogy megerősítsék a baráti kapcsolatokat a testvérek és Egyházaik között, erősítsék közöttük a Krisztusban való békét, védelmezzék az Ortodox Egyházak egységét, és imádságos reménnyel felújítsák a párbeszédet a megbékélésre ott, ahol viszály van.
A testvéri szeretet légkörében tartott találkozón a résztvevők egyetértettek abban, hogy az összortodox jelentőségű kérdéseket, beleértve az autokefália adományozását egyik vagy másik egyháznak összortodox dialógus és egység lelkületében kell eldönteni és összortodox konszenzus alapján.
A résztvevők a jelenlegi ukrajnai egyházi helyzettel kapcsolatban is úgy nyilatkoztak, hogy ennek gyógyítása és a megbékélés érdekében elengedhetetlen az összortodox dialógus. Észak-Macedónia kérdésében a küldöttségek kijelentették, hogy ezt a kérdést is dialógus útján kell megoldani a Szerb Ortodox Egyház kebelén belül és összortodox támogatással.
Montenegróval kapcsolatban a küldöttségek felhívták a állami vezetőket, hogy tartsák tiszteletben és védjék meg az alapvető tulajdonjogokat, köztük az Egyház jogait.
A küldöttségek elhatározták, hogy ismét testvéri találkozót tartanak, remélhetőleg még ez év vége előtt, hogy megerősítsék kapcsolataikat imádságban és dialógusban. A résztvevők remélik, hogy Bertalan egyetemes pátriárka, az őt megillető tiszteletbeli elsőbbség alapján szintén csatlakozik e dialógushoz más egyházi elöljáró testvérével egyetemben.
A küldöttségek támogatták testvérük, III. Teofil pátriárka felhívását, hogy fogjanak imádságba a békéért, a háborúk, betegségek, szenvedések megszűnéséért, minden keresztényért, valamint az Ortodox Egyház egységéért. Ezt az imádságot az Anya-Egyházban, Krisztus Feltámadása, az Úr Sírja templomában kell tartani Jeruzsálemben, az Úr Szent Sírja előtt, ahonnan feltámadt és békét hirdetett a világnak.
Служба коммуникации ОВЦС / Патриархия.ru
This post is also available in: orosz