A konferencia megnyitójára június 19-én, szombaton került sor a budapesti Nagyboldogasszony székesegyházban. A résztvevőket először Hilarion (Alfejev) bécsi és ausztriai püspök, a Magyar Ortodox Egyházmegye kormányzó főpapja, majd Imrényi Tibor protoierej, a konferencia szervezőbizottságának elnöke köszöntötte.
Ezt követően került sor Hilarion püspök atya „A kereszténység a harcos szekularizmus kihívása előtt” című, az európai társadalom egyre erőteljesebb elvilágiasodásának okait elemző előadására, amelyet Dadányi Miklós diakónus olvasott fel magyar nyelven. Másodikként Nyikoláj (Szaharov) atya, az angliai Essexben található Keresztelő Szent János monostor szerzetesi közösségének tagja szólalt fel, aki a monostoralapító Szofronij (Szaharov) archimandrita és lelkiatyja, Áthoszi Szent Sziluán életét és műveit felidézve beszélt az Ortodoxiához vezető személyes útjáról, valamint az Egyház emberről, mint az isteni képmást viselő, üdvösségre hívott lényről alkotott, féltő szeretettől áthatott antropológiájának egyetemes voltáról. A szünetet követően a Budai Szerb Ortodox Püspökség képviselője, Káplán Pavle lórévi lelkész tartott előadást az Ortodox Egyházat hosszú évtizedek óta foglalkoztató és sajnos nem kis mértékben megosztó diaszpóra probléma gyökereiről és okairól, valamint annak kihatásáról a magyarországi Ortodoxiára. Pavle atya előadásának végkövetkeztetése mindenki számára nagyon mély tanulságot szolgáltatott: csak ha a szeretet közös érzésével próbáljuk meg rendezni és békévé oldani ellentéteinket, járunk helyes, Istennek tetsző úton. Mintegy továbbszőve Pavle atya szeretetről és megbékélésről mondott gondolatait, Imrényi Tibor protoierej atya az Egyház, a hívő keresztény ember világ felé tett tanúságáról elmélkedve a tanítás és a tett elválaszthatatlan kapcsolatáról, a tanúságtétel parancsának közösségi voltáról beszélt, mert csak így hiheti el a világ, hogy a keresztények Krisztus igazságát és azt a közösséget akarják elvinni az embereknek, amiért Jézus főpapi imájában könyörgött.
A konferencia délutáni részét közös imádságos együttlét, az esti istentisztelet követte, amelyet a püspök atya, a parochus atyák és a nagyszámú hívő nép részvételével Magyar István protoierej és Tatárka Kirill diakónus szolgáltak. Az énekesek erre az alkalomra a Nagyboldogasszony székesegyház karnagya, Fekete Kiss Sándor által írt új kompozíciókkal (Derüs világossága; Most bocsásd el, Uram; Miatyánk) készültek. A vecsernyét követően még egy előadást hallgathattak meg az érdeklődők, Dr. Berki Feriz protopresbiter atyáét, amely a Konstantinápolyi és a Görögországi Ortodox Egyházak közötti közelmúltban lezajlott konfliktus történelmi és egyházi okait mutatta be.
A konferencia második napján, június 20-án, amelyet az Egyház a Pünkösd utáni 3. Vasárnapként ünnepel, Hilarion püspök atya Szent Liturgiát mutatott be a budapesti Nagyboldogasszony székesegyházban. A Liturgián a püspök atyával együtt szolgált a templom elöljárója, Berki Feriz protopresbyter, valamint papsága, Magyar István protoierej, Bilku Roland Szergij lelkész, illetve Dadányi Miklós és Tatárka Kirill diakónusok és az egyházmegyei konferencia papi résztvevői: Imrényi Tibor protoierej, a szegedi Szt. György-, Boleszka László protoierej, a miskolci Szent Háromság, Kádár Iván protoierej a budapesti Radonyezsi Szent Szergij orosz egyházközség parochusa, Joakim Babinec protoierej, nyugalmazott dubovoje-i lelkész és Nyikolaj (Szaharov) hieromonach, az essexi Keresztelő Szt. János kolostor szerzetesközösségének tagja. A Szent Liturgiára rendkívül nagyszámú hívő gyűlt össze, mind a budapesti mind a vidéki egyházközségekből. A Liturgián újra felhangzottak az előző este hallott szerzemények (ekténiák, Mi Atyánk), valamint az 1. antifón (102. zsoltár) új átirata. Az istentisztelet követően Hilarion püspök atya szólt a jelenlévőkhöz, kifejezve örömét, hogy az idén első alkalommal megrendezett teológiai konferencia ilyen nagy számú hívőt mozgósított. A püspök úr szavaival, ezért külön köszönet illeti a Dr. Imrényi Tibor vezette szervezőbizottságot és mindazokat, akik a rendezvény előkészítésén és lebonyolításán fáradoztak. Őszintén remélem – mondta a püspök atya, hogy jövőre más tematikával ismét sor kerül a konferenciára, mindannyiunk lelki hasznára és épülésére. Válaszában Imrényi Tibor protoierej, a konferencia szervezőbizottságának elnöke maga is elégedettségének adott hangot, egyrészt, hogy a konferencia tartalmas előadásai lelkileg és tudásban gazdagabbá tették a résztvevőket, másrészt, hogy az istentiszteleteken és az előadásokat kisérő hivatalos és nemhivatalos fórumokon való részvétel által a hívők közelebb kerültek főpapjukhoz, papjaikhoz és egymáshoz. Ez a testvéri együttlét nemcsak a hallgatóságot gyarapította, hanem az előadókat is, azáltal, hogy a feltett kérdések, a komoly szellemi felkészültségről tanúskodó reflexiók őket is még mélyebb gondolati összefüggések keresésére ösztönözték – mondta Tibor atya.
Az ebédet követően a konferencia második napi programjaként két előadás és két korreferátum hangzott el. Boleszka László miskolci parochus az Ortodoxia magyarországi helyzetéről beszélt, a diaszpóra kérdésének összefüggésében vizsgálva a témát. Nyikoláj Kim atya, a budapesti Szent Szergij orosz egyházközség másodlelkésze „Az Ortodox Egyház kapcsolata a nem ortodox felekezetekkel” c. tartott előadása egyfajta összefoglalását adta a problémának, a keresztény egyházak közötti dialógus iránti hagsúlyozott elkötelezettséggel. A különböző hazai büntetésvégrehajtási intézetekben folytatott lelkipásztori munkáját írta le szívbemarkoló szavakkal Kádár Iván protoierej, budapesti orosz parochus. Az Egyház és a média kapcsolatáról, a korszerű információs eszközök lelkipásztori, hittanítói munkában való felhasználásáról beszélt Magyar István protoierej. Zárásképpen az elhangzott előadások tanulságainak összegzésére került sor, illetve a résztvevőket foglalkoztató kérdések, gondolatok megvitatására. A baráti eszmecsere a konferencia után a templom közösségi termében folytatódott, azzal a szilárd elhatározással, hogy a résztvevők a jövőben még intenzívebben keresik a testvéri együttlétek lehetőségét.
Hírlevelünk következő számaiban folyamatosan közöljük a konferencia előadásainak anyagát. A sort Hilarion püspök atya írásával nyitjuk meg.