Gyümölcsös ételek, édességek

Hasznos receptek ─ böjti időszakra

gyumolcs

*

Almás palacsinta (4 személyre):

Tésztához a hozzávalókat lásd a „böjtös palacsintatészta édes és sós palacsintákhoz” receptnél!

25 dkg alma (kb. 2 kisebb, kicsutkázott db)

4 ek porcukor vagy méz (elhagyható)

késhegynyi őrölt fahéj

A töltelékhez az almákat megtisztítjuk és lereszeljük. Beledolgozzuk a porcukrot vagy mézet és a fahéjat. Ha nagyon vizes lenne (ne reszeljük nagyon apró lyukú reszelőn!), akkor tegyünk bele egy kanálka búzacsírát. Ha édes almát választunk, akár el is hagyható a cukor. Töltsük meg a palacsintákat és tekerjük fel, vagy hajtsuk négybe.

Az almás palacsinta egy kicsit másképpen is elkészíthető. Az almákat nagy lyukú reszelőn, héjastul reszeljük le és keverjük a palacsintatésztába. A kisütés után szórjuk meg fahéjjal összekevert porcukorral, vagy kenjük meg mézzel és tekerjük vagy hajtogassuk össze.

*

Böjtös palacsintatészta édes és sós palacsintákhoz (kb. 8 vékony db-hoz):

12 dkg (kb. 6 teli ek) finomliszt

2-4 ek olaj

só és cukor, ízlés szerint, tölteléktől függően

1-2 csipet szódabikarbóna

320 ml szódavíz vagy szénsavas ásványvíz és vagy:

* 100 ml almalé (elhagyható, édes palacsintáknál felcserélhető vele a szódavíz egy része)

* 320 ml bármilyen növényi tej (elhagyható, a szódavíz helyett, vagy tetszőleges arányban keverve vele)

* 80 ml növényi tejszín, pl. zabtejszín vagy Joya főzőkrém (elhagyható) + 270 ml szódavíz

Böjtös palacsintatészta elkészítése:

Kevesen tudják, hogy a palacsinta tej és tojás nélkül is szépen összeállítható. Igaz, csak vékony palacsinták sikerülnek az ilyen böjtös tésztából, de a célnak megfelelnek.
A néhány csipet sót és cukrot belekeverjük a kimért lisztbe, majd az egészet állandó keverés mellett hozzáöntjük a szódavízhez és csak ezután szórjuk bele a csipetnyi szódabikarbónát. A szódától a tészta könnyedebb, a szódavíztől vagy buborékos ásványvíztől pedig egy kicsikét lyukacsos lesz. Tejszínsűrűségű, csomómentes tésztát kell kapnunk. Ha az állaga nem ilyen, keverjünk hozzá szükség szerint lisztet vagy szódavizet. A fenti mennyiségből kb. 8 vékony palacsinta süthető.

* Almás, citromos vagy lekváros palacsinta esetén kipróbálhatjuk a szódavíz egy kisebb részét almalére felcserélni. Ebben az esetben a tésztába kevesebb cukor szükséges, illetve fokozottan kell figyelni, hogy oda ne égjen!

* A szódavizet részben vagy egészben bármilyen növényi tejjel is kiválthatjuk. De keverhetünk a tésztához ¼ rész növényi tejszínt és ¾ rész szódavizet vagy tejet. Növényi tejjel és tejszínnel készítve a palacsinta kicsikét vastagabb lesz.
Az olaj egy részét beletehetjük a tésztába. Ez főleg akkor előnyös, ha a serpenyőnk egy régebbi darab és félünk, hogy a tészta odaég. (Növényi tejszínnel készített palacsintáknál nincs erre szükség.) Az, hogy egy palacsinta mennyire hajlamos odaégni attól is függ, hogy mennyi cukrot tettünk bele. Minél több a cukor benne, annál jobban képes megpirulni, de annál jobban oda is tud égni!

Ha fontos a számunkra, hogy minél kevesebb olajat használjunk a palacsinta sütésekor, akkor a teflon serpenyő alját olajba mártott kenőtollal kenjük ki, vagy használjunk spray pumpát az olaj adagolásához. Egy jó módszer az is, ha a felhasználni kívánt olajat egy kis tálkába kimérjük, majd félbevágunk egy nyers krumplit, és egy villára felszúrva a vágott felületével belemártjuk az olajba, majd vele kenegetjük a serpenyőt.

A tésztát talán a legkényelmesebb egy merőkanállal belemerni a forró serpenyőbe. Fontos, hogy minden alkalommal, mikor egy újabb adagért nyúlunk, előtte jól keverjük

fel a tésztát, mert állás folyamán a liszt leülepszik az edény aljára!

*

Töltött-sült gyümölcsök (4 személyre):

4 db alma vagy körte

darált dió / darált mogyoró / őrölt mák / mandulaszirom / búzacsíra

sűrű lekvár vagy méz

  A körtéket félbevágjuk és kivájjuk a közepüket. Ugyanígy járhatunk el az almákkal, vagy meghagyhatjuk egészben is, csak vágjuk ki a belsejüket.

A töltelékek tetszőlegesen kombinálhatók. Célszerű sűrű lekvárt vagy mézet választani és annyi diót, mákot, búzacsírát, stb. keverni hozzá, hogy lágy, de nem folyós, szilárd masszát kapjunk. A túl híg tölteléket nehéz tölteni, ráadásul könnyen kifolyik és odaég.

Egy nagy tepsit béleljünk ki sütőpapírral és ráhelyezve a megtöltött gyümölcsöket kb. 180 fokon addig süssük, amíg megpuhulnak.

*

Mazsolás-mézes gyümölcssaláta (4 személyre): Gyors recept!

60 dkg gyümölcs vegyesen (friss / konzerv / felengedett mélyhűtött)

2 púpozott ek porcukor vagy hígabb méz, pl. akácméz

4 tk mazsola vagy aszalt sárgabarack, esetleg füge

ízlés szerint citrom leve

rumaroma vagy rum a mazsola beáztatásához (elhagyható)

  A mazsolát öblítsük le folyóvízzel és áztassuk be 30 percre rumaromába. (A rumaroma / rum nyugodtan elhagyható.) Mazsola helyett tehetünk a salátába apró kockákra vágott aszalt sárgabarackot vagy fügét is.

Ha mélyhűtött gyümölcsöt használunk, előre engedjük fel és a kompót / friss gyümölcsökkel együtt vágjuk egyenlő méretű kockákra. Édesítsük a salátát porcukorral vagy mézzel és citromlével. Aki nem ragaszkodik az intenzív édes ízhez, akár el is hagyhatja a cukrot / mézet, helyette banán vagy több aszalt gyümölcs is nagyon jól megédesíti a salátát.

Fogyaszthatjuk azon frissiben, de be is tehetjük 1-2 órára a hűtőszekrénybe, hogy egy kicsit levet eresszen, és az ízek összeérjenek.

* A gyümölcssalátának rengeteg változata van. Így pl. mazsola és aszalt gyümölcsök helyett / mellett tehetünk bele 1-2 ek feldarabolt vagy darált diót, mandulaforgácsot, kesudiót. De egzotikus gyümölcssalátát is varázsolhatunk, ha ugyanannyi kókuszreszeléket keverünk bele.

Kicsit laktatóbb salátát kapunk, ha natúr vagy gyümölcsös szójajoghurtot adunk hozzá.

*

Házi gabonapehely gyümölcsökkel (4 személyre): Gyors recept!

20 dkg gyümölcs (friss / kompót, vagy esetleg aszalt gyümölcsök és magvak)

8 dkg (kb. 8 púpos ek) apró szemű zabpehely (vagy árpa / búzapehely, esetleg bolti gabonapehely vagy müzli keverék) *

400 ml natúr szójajoghurt vagy 800 ml növényi tej *

2 ek méz

  A mézet elkeverjük a joghurttal, belekeverjük a zabpelyhet és fél órára hűtőbe tesszük, hogy a pehely kicsit megszívja magát és megpuhuljon. Ajánlatos apróbb szemű zabpelyhet választani, hogy gyorsabban puhuljon, és ne legyen annyira rágós.

Fél óra múlva hozzákeverjük a kimagozott / apróbb kockákra darabolt gyümölcsöt, esetleg aszalt gyümölcsöt és magvakat (pl. mandulaszirom, dióbél, napraforgó, szezámmag, stb.) és már fogyaszthatjuk is.

* A bátrabbaknak és azoknak, akik szeretik a változatosságot, ajánlom kipróbálni búza és / vagy árpapehellyel is. Nagyon egészséges, csak kicsit rágósabb a zabpehelynél. Aki nem szeretne fél órát várni, elkészítheti egyszerű „tejbevaló” gabonapehelyből vagy müzliből is, amit a boltokban árulnak.

* Fogyaszthatjuk hagyományos módon is, joghurt helyett növényi tejjel.

*

Gyümölcskompót (4 személyre): Gyors recept!

50 dkg gyümölcs (pl. alma, körte, meggy, szilva, barack, cseresznye, eper, birs, stb.)

10 dkg cukor vagy 8 dkg (kb. 3-4 ek) akácméz *

1 db fahéjrúd és csipet egész szegfűszeg (ízlés szerint)

½ db citrom

  A gyümölcsöket szükség szerint kimagozzuk és cikkekre vágjuk. Betesszük egy lábasba és felöntjük annyi vízzel, hogy éppen csak ellepje. Beletesszük a citrom sárga héját, a fűszereket és a cukrot. A gyümölcsöket puhára főzzük. A léből kiszedjük a fahéj rudat, a szegfűszeget és a citrom héját. A kompótot kis tálkákba merjük, és ízlés szerint ízesítjük egy kis citromlével.

* Egészségesebb, ha cukor helyett mézet használunk, de ebben az esetben a kompótot főzésnél ne édesítsük, hanem a már kész és langymelegre hűlt kompótba keverjük bele. Célszerűbb ezért hígabb mézet használni, pl. akácmézet.

*

Gyümölcsrizs / gyümölcsös rizskása (4 személyre):

12 dkg rizs

4 dl natúr / vaníliás rizs- vagy szójatej / egyéb növényi tej

5 ek porcukor

1 csomag vaníliás cukor

½ db citrom héja

1,5 dl növényi tejszín, pl. zabtejszín, szójatejszín (elhagyható) *

12 dkg friss vagy kompótgyümölcs (aminek épp az idénye van) *

néhány szem dióbél vagy néhány csipet mandulaforgács (elhagyható) *

  A rizst a növényi tejjel, plusz kb. 2 dl vízzel felöntve feltesszük főni. * Ha krémesebb rizskását szeretnénk készíteni, a növényi tej egy részét helyettesítsük 1,5 dl növényi tejszínnel. Főzés közben kevergessük gyakran, mert hajlamos odaégni.

Amikor a rizs puhára főtt, hűtsük ki, majd keverjük bele a vaníliás cukrot és porcukrot, a felkockázott gyümölcsöket és a citrom lereszelt héját. (Csak a sárga részt reszeljük bele, mert ha a fehér rész is belekerül, keserű lesz tőle az egész étel!)

A gyümölcsrizst tegyük desszertes tálkákba és egyengessük el a tetejét. Díszíthetjük néhány szem gyümölccsel vagy egészben hagyott dióbéllel, esetleg szórhatunk rá egy kevés mandulaforgácsot.

* Télen nyers almát, körtét, banánt, esetleg mandarint választhatunk bele, kompótgyümölcsök közül pl. cseresznyét, szilvát, őszibarackot; nyáron bogyós gyümölcsöket, így meggyet, áfonyát, epret és málnát, esetleg szilvát, nektarint. Minél változatosabb, annál egészségesebb.

*

Rántott gyümölcs (4 személyre)

400 g gyümölcs, pl.: alma, körte, barack, ananász, szilva, stb.
6 púpozott ek (120 g) liszt
100 ml növényi tej vagy vörösbor
szódavíz
½ cs vaníliás cukor
csipet só
csipet szódabikarbóna
1 púpozott ek porcukor a szóráshoz
fahéj
olaj a sütéshez

Sűrű palacsintatésztát készítünk: a lisztbe habverővel belekeverjük a növényi tejet (pl. szójatej, rizstej, zabtej, stb.) vagy a bort (előnyösebb a vörösbor) és annyi szódavizet, hogy sűrű tésztát kapjunk. Hozzáadjuk a vaníliás cukrot, a csipet sót és utolsónak a csipetnyi szódabikarbónát.

A megtisztított és felszeletelt gyümölcsöt lisztbe forgatjuk, majd a palacsintatésztába mártjuk. Bő, forró zsiradékban pirosra sütjük. A felesleges zsiradékot papírtörlővel felitatjuk, fahéjas porcukorral megszórva, melegen tálaljuk.

*

Sütőtökös lepénykék mazsolával „Alagyji” (kb. 2 teli serpenyőhöz): Gyors recept!

½ db közepes sütőtök
½ pohárnyi (150 ml) frissen facsart narancslé, vagy más gyümölcslé

liszt

½ tasak sütőpor

2 tasak vaníliás cukor
csipet só

étolaj

2 maréknyi mazsola vagy aszalt barack vagy füge

Egy közepes méretű sütőtököt hosszában félbevágunk, meghámozzuk, megtisztítjuk a magjaitól és nagy lyukú reszelőn lereszeljük. Egy nagy tálba tesszük, beleöntjük a gyümölcslevet (nem baj, ha rostos), hozzáadjuk a 2 tasak vaníliás cukrot és a csipet sót. Annyi lisztet adunk hozzá, hogy a massza lágy, de formázható legyen: sűrűbb, mint a palacsintatészta, de a gyúrt tésztánál azért jóval lágyabb. Még mielőtt a lisztet elkevernénk a masszával, beleszórjuk a sütőport. Az egészet villával csomómentesre keverjük, beleszórjuk a mazsolát, vagy más aszalt gyümölcsöt, amit kis kockákra daraboltunk és még egyszer az egészet jól elkeverjük. Olajos kézzel kb. tenyérnyi lapos lepénykéket formázunk és kevés étolajban mindkét oldalukat ropogósra sütjük.

(A lepénykék a gyümölcsöktől és a vaníliás cukortól elegendően édesek, nem szükséges még külön cukrot tenni a tésztába)